Nauczanie bez granic - platforma Coursera

2014-11-09

 

Coursera jest jednym z największych na świecie portali edukacyjnych świadczących usługi w trybie e-learningu. Z portalem współpracują renomowane uczelnie i organizacje z całego świata, w tym wybitne uczelnie amerykańskie. Wybór i różnorodność kursów jest wyjątkowo duża.

Chciałbym polecić kurs Model Thinking, w którym osobiście brałem udział. Profil i tematyka kursu zainteresuje zapewne wielu użytkowników portalu AMP2. Celem kursu jest wszechstronne przedstawienie uczestnikom zarówno podstawowych koncepcji i narzędzi modelowania, jak i szczegółowe omówienie wybranych modeli z różnych dziedzin (ekonomicznych, socjologicznych, informacyjnych itp.).
Kurs przygotował i prowadził Scott E. Page, profesor University of Michigan. Kurs trwał 10 tygodni (dodatkowo dwa tygodnie zostały przeznaczone na egzaminy – śródsemestralny i końcowy). Kurs należy ocenić jako trudny – tygodniowy nakład pracy oceniam na ok. 5-8 godzin, przygotowanie do każdego z egzaminów to dodatkowo 10-15 godzin. Kurs jest bezpłatny, możliwe jest otrzymanie certyfikatu firmowanego przez University of Michigan za dodatkową opłatą ok. 50 dolarów USA (warto!).
Uczestnicy kursu mają dostęp do różnorodnych materiałów (prezentacje w formie filmów video i tradycyjne, teksty, egzaminy i teksty). Większość materiałów jest bezpłatna, uniwersytet wykupił prawa do skryptów Profesora Scotta i udostępnił je bezpłatnie.
Zarówno ten kurs, jaki wiele innych prowadzonych przez portal Coursera należy gorąco polecić ze względu na ich profesjonalne przygotowanie i prowadzenie. Większość kursów jest całkowicie bezpłatna. Kursy są zwykle powtarzane co kilka miesięcy. Różnorodność kursów (w tym z dziedziny modelowania) i możliwość dopasowania do potrzeb i zainteresowań potencjalnych uczestników jest bardzo bogata
 

Przygotował: dr inż. Maciej Dobrzyński